V nadcházející sezóně UEFA Champions League dojde k změnám ve formátu a kritériích výběru týmů. Dvě přední země získají právo delegovat pět klubů místo čtyř, jak tomu bylo dříve. Napětí spočívá v tom, které země se ocitnou v privilegované pozici a vyslají dodatečného zástupce do elitní evropské klubové soutěže. Podíváme se na současnou situaci před čtvrtfinálovými zápasy Ligy mistrů a Evropské ligy.

Nový formát Ligy mistrů bude velmi atraktivní jak pro fanoušky, tak pro sázkaře. Pokud tedy máte zájem o fotbal a chcete se vyzkoušet v předpovídání, stačí se Mostbet registration a přiložit peníze. Společnost nabízí širokou škálu sázek, kvalitní a spolehlivou službu a příjemné bonusy pro nové zákazníky.

Změny ve formátu Ligy mistrů a nová kritéria výběru týmů

Dříve nejlepší čtyři ligy podle koeficientu UEFA (Anglie, Španělsko, Itálie a Německo) získávaly právo poslat do Ligy mistrů čtyři kluby, které obsadily 1. až 4. místo v národních soutěžích. Tento princip zůstává zachován i v novém formátu turnaje. Nicméně nyní se přidávají dvě další místa pro kluby ze zemí, jejichž týmy získají největší počet bodů v minulé sezóně v Evropě. Tímto způsobem dostanou dvě přední asociace možnost delegovat do Ligy mistrů pět zástupců.

Aktuální rozložení sil v evropských pohárech

V současné době vedou Itálie (17,00 bodů, 4 kluby z 7 jsou stále v evropských soutěžích) a Německo (16,071 bodů, 3 z 7). Na třetím místě je Anglie (15,250 bodů, 5 z 7 klubů pokračuje v soutěžích). Poté následují Francie (14,583 bodů, 3 z 6) a Španělsko (14,187 bodů, 3 z 8).

Body se udělují za vítězství (2 body), remízy (1 bod) a postup do semifinále / finále (1 bonusový bod). Poté se celkový výsledek země dělí počtem jejích zástupců v evropské sezoně. Podle současných ukazatelů získají dvě dodatečná místa v Lize mistrů Itálie a Německo.

Vyhlídky zemí kandidátů:

  • Itálie. Díky souboji “Milána” a “Říma” ve čtvrtfinále Evropské ligy alespoň jeden tým zajistí postup do semifinále. “Atalanta” pravděpodobně nepřekoná “Liverpool” v Lize mistrů, ale “Fiorentina” má slušné šance dostat se do finále Konferenční ligy.
  • Německo. Všechny tři zbývající týmy – “Bayern”, “Borussia” Dortmund a “Bayer” Leverkusen – se utkají s velmi silnými soupeři. Jejich vyhlídky jsou velmi nejasné.
  • Anglie. “Manchester City” a “Liverpool” mají vynikající šance postoupit, přičemž “Reds” jsou hlavními favority v Evropské lize. “Arsenal” a “West Ham” mají přibližně stejné šance proti “Bayernu” a “Bayeru”. “Aston Villa” má ambice na titul v Lize mistrů.
  • Francie. Pro PSG v Lize mistrů to vypadá dobře, “Marseille” má šanci porazit “Benfiku” v Evropské lize a “Lille” čeká náročné souboje s “Aston Villou”.
  • Španělsko. Tři kluby zůstaly v Lize mistrů, kde je získání bodů nejtěžší. “Realu”, “Barceloně” a “Atléticu” se proti soupeřům nedaří.

Závěry a předpovědi

Vzhledem k aktuální situaci Španělska má téměř žádné šance na obsazení druhého místa a získání pátého místa v Lize mistrů. Všechny tři zástupci zůstali v té nejprestižnější soutěži, kde je velmi obtížné získat body kvůli extrémně vysoké konkurenci. Francie má situaci o něco lepší, ale značný odstup v počtu bodů může hrát rozhodující roli. Perspektivy Německa jsou také pod velkým otazníkem: dvě týmy v Lize mistrů a velmi těžký soupeř “Bayeru” Leverkusen v Evropské lize hrozí ztrátou druhého místa.

Anglie vypadá jako jeden z hlavních uchazečů o druhé místo. Liverpool pravděpodobně získá titul v Evropské lize a Aston Villa má šanci na vítězství v Konferenční lize. Kromě toho si Manchester City a Arsenal udržují slušné šance v Lize mistrů. Takže anglické kluby jsou schopny získat maximální počet bodů. Vedoucí Itálie pravděpodobně ztratí polovinu svých zástupců, ale díky italskému derby ve čtvrtfinále Evropské ligy a nadějím Fiorentiny v Lize mistrů si udrží slušný náskok bodů.

Takže nejpravděpodobnějšími držiteli dodatečných míst v Lize mistrů pro sezónu 2024/25 jsou Itálie a Anglie.