Proběhlo losování skupinového kola evropských pohárů, které předem určilo osud a program týmů na následujících několik měsíců. Svých soupeřů se dozvěděli i zástupci českého fotbalu. Fotbalisté Sparty se ve skupině Evropské ligy znovu utkají s Glasgow Rangers, s nimiž hráli v minulém roce. Dalšími soupeři Pražanů budou Betis a Aris Limassol.

Většina expertů se rychle shodla na tom, že losování bylo pro Spartu dostatečně šťastné. Všichni soupeři jsou zajímaví a schopni hrát atraktivní fotbal. Přitom jejich celková úroveň se příliš neliší od Sparty, což poskytuje dobré vyhlídky na turnaj.

Sázkové kanceláře již určily favority na vítězství ve skupině C v tomto pořadí: 1. Betis, 2. Rangers, 3. Sparta, 4. Limassol. Je třeba poznamenat, že sázkové tipy na jednotlivé zápasy Sparty jsou k dispozici na stránce mostbet-cz.mobi. Tam již jsou dostupné kurzy na zápas prvního kola.

Názory expertů

“Myslím, že skupina je docela hratelná. Naše tým má všechno, co potřebuje k úspěchu. Velmi doufám a upřímně věřím,” uvedl Jakub Pešek.

“Hned po losování je příliš brzy spekulovat o tom, zda postoupíme do dalšího kola. Určitě by bylo skvělým výsledkem a fantastickou událostí hrát v Evropě i v druhé části sezóny,” řekl trenér Brian Priske.

“Jsou to úplně odlišné týmy. Skotové, potom španělský tým, který je velmi známý svými technickými dovednostmi. Čeká nás náročný úkol. A pak Limassol s několika velmi kvalifikovanými hráči. Všechny zápasy by měly být zajímavé. Hlavní je, že máme možnost získat body v každém zápase,” rozvažuje dánský trenér.

Historický kontext

Sparta dosud hrála v evropských pohárech pouze s Rangers. Před dvěma lety ve skupině doma porazila Glasgow Rangers 1:0, ale venku prohrála 0:2 a na rozdíl od skotského týmu nepostoupila do vyřazovacího kola Evropské ligy.

“Hrál jsem proti nim doma, ale bohužel jsem na venkovním hřišti nenastoupil. Domácí utkání s Rangers patří k zápasům, na které si velmi dobře pamatuji. Tehdy nás v hledišti podporovali mladí fanoušci. Doufám, že nás fanoušci opět povzbudí,” vypráví veterán Pešek.

Dvouzápasová utkání před dvěma lety provázela velká vášeň. Tehdejší trenér Rangers Steven Gerrard po zápase v Praze kritizoval chování Sparťanských fanoušků vůči Glenovi Kamarovi, který byl vyloučen. Je pozoruhodné, že před tímto zápasem byl stadion Sparty částečně diskvalifikován kvůli rasistickému chování některých fanoušků. Na zápas proti Rangers byly povoleny pouze děti do 12 let.

Později Gerrard vyjádřil překvapení a zklamání nad rozhodnutím UEFA nevzít Spartu za nespotřebované rasistické chování diváků.

Jaký výkon lze očekávat?

Už teď lze s jistotou říci, že tři domácí zápasy budou pro tým klíčové. Fanoušci Sparty již ukázali, že dokáží být silnou silou a zvedat úroveň hry svého týmu prostřednictvím motivace. Pokud pražskému klubu podaří vyhrát co nejvíce domácích zápasů, celkové perspektivy v turnaji budou velmi zajímavé. Avšak již teď stojí za to si uvědomit sílu soupeřů a připravit se na šest velmi obtížných zápasů.

Sparta a Slavia si zajistily prémii ve výši 3,63 milionu eur za postup do hlavního kola soutěže. Nyní stačí úspěšně vystoupit, aby tuto částku zvýšily a potěšily české fotbalové fanoušky.