Podcast je určený pro děti ve věku 8 až 11 let. Jeho cílem je prevence krizí a posilování odolnosti. V krátkých epizodách jsou zachycené běžné starosti a situace, které děti zažívají jako například zrada kamarádky nebo poznámka.
“Na příkladech vrstevníků chceme ukázat prožívání, myšlení i řešení potíží konkrétním a inspirativním způsobem. Děti mohou slyšet, jak si poradit v náročných situacích a řešit každodenní starosti a problémy. Především ale chceme sdělovat, že vždy existuje řešení, a to i když je někdy provázeno nepříjemným pocitem jako je smutek, strach nebo lítost. Jde tedy o prevenci krizí, do kterých se děti nemusí dostávat, jestliže umí s vlastními starostmi a emocemi vhodně naložit,” uvedla Radka Liebezeitová, vedoucí prevence Linky bezpečí.
Cílem podcastu Utržené sluchátko je i edukace dětí v oblasti duševního zdraví. “Podcast pro děti, který by měl v hledáčku právě duševní zdraví, na našem podcastovém poli chybí. Rozhodli jsme se proto vyplnit toto místo hned dvojím způsobem. Jedním jsou příběhy dětí, čtené dětmi, a druhým zajímavosti ze světa duševního zdraví, psychologie, wellbeingu či emocí, přizpůsobené věku. Epizody budou publikovány jednou za 14 dní,” dodala Radka Liebezeitová.
Podcast Utržené sluchátko umožní oslovit velký počet dětí, které se mohou k příběhům kdykoliv vracet a pouštět si je opakovaně, například, když je sami zažívají. Inspiraci mohou najít také rodiče. Témata podcastu mohou otevírat debaty, ke kterým by se jinak rodiče a děti nedostali. Díky krátké formě lze audio využít také ve škole. “Za důležité považujeme i možnost dětí napsat si o téma, jaké by chtěly slyšet. Podcast je tedy částečně interaktivní,” uvedla Radka Liebezeitová.
Podcast Utržené sluchátko je dostupný na webových stránkách Linky bezpečí www.linkabezpeci.cz, YouTube Linky bezpečí a například prostřednictvím aplikací Spotify, Google Podcast, Apple Podcast.
Na startu podcastu se může podílet každý, stačí navštívit www.darujspravne.cz a finančně podpořit vznik tohoto jedinečného projektu pro děti.
Partneři projektu: ČSOB, Nadace O2, RSJ Foundation, studio AudioTech. Spolufinancováno Evropskou unií a Safer internetem.