Nový cyklus V širších souvislostech, televizní premiéra tragikomedie Velké nic i seriál Jana Hřebejka. Startuje dokumentární podzim na České televizi.

Do Indie s hercem Jiřím Dvořákem, na Slovensko v seriálu Jana Hřebejka či do pěstounských rodin po celém Česku – cestovat na různá místa za rozmanitými příběhy a tématy budou premiérové hrané i dokumentární seriály. Na obrazovkách České televize startují již v září spolu s portréty osobností, cyklem z armádního prostředí nebo pořady připomínající významné události české historie.

Časosběrný snímek Děti narozené dvakrát

Už první zářijové pondělí začne Jednička vysílat šestidílný časosběrný snímek Děti narozené dvakrát (ČT1, 4. 9., 21:55) o osudech několika rodin, které se rozhodly pro náhradní rodinnou péči. „Do projektu jsem vstupovala i přes rozsáhlé rešerše s představou, že primárním problémem náhradní rodinné péče je nedostatek pěstounů a zájemců o náhradní rodičovství vůbec. Také financování a spousta opuštěných dětí. Mýlila jsem se ve všem. Realita ukázala, že vinou nastavených a nastavovaných pravidel – od nejednotných školení přes nastavené formální procesy až po rozhodování soudů – společnost o úžasné náhradní rodiče přichází,“ říká režisérka Šárka Maixnerová.

V širších souvislostech

Zcela nová dokumentární řada V širších souvislostech přinese každý týden (ČT2, od 5. 9.) dva pořady otevírající témata současné české společnosti. Podílet se na nich budou etablovaní dokumentaristé, ale i zástupci nastupující generace. Během září uvede dokumenty Byznys s nadějí Natálie Císařovské, Poslední podzemí režiséra Vojtěcha Lička, V zajetí pornografie pohledem Filipa Křivánka, Svět podle Kašpara Jitky Štěpánkové a Petra Rouska, Žít v nezisku scenáristky a režisérky Markéty Oddfish Nešlehové a Mendel na pitevním stole Michaely Rozbrojové.

Poslední mohykán Pavel Rychetský

Unikátní portrét Poslední mohykán Pavel Rychetský (ČT2, 5. 9., 21:00) natočila scenáristka a režisérka Jolana Matějková. Vyprávět bude nejen český disident, ale i jeho souputníci, kteří mu byli nablízku v různých etapách života. Scenáristka a režisérka Eva Tomanová v dokumentu Pochval mě! (ČT2, 26. 9., 21:00) ukáže na příbězích čtyř hrdinů motivace, které člověka vedou k mnohdy nereálným aspiracím. Zamýšlí se také nad tím, nakolik je proces k dosažení ideálů zrádný.

Seriál Iveta

V tuzemské premiéře uvede Dvojka slovenský seriál Iveta (ČT2, 6. 9., 22:30) režiséra Jana Hřebejka o lidech, předsudcích, životě, lásce, splněných i nesplněných snech. Jeho scenárista Petr Kolečko k němu říká: „Příběh je volně inspirovaný mojí ženou Anetou. Holka z industriálního města se i se svými problémy dostane do světa top modelingu. Děj se odehrává na Slovensku ve městě Trebišov. V seriálu najdete romskou tematiku. Někdo říkal, že to je takový slovenský MOST!, byť si myslím, že je to jinak postavené. Jan Hřebejk natočil Ivetu moc hezky.“

Tragikomedie Velké nic

Dokumentární tragikomedie režisérů Marie Pecháčkové a Víta Klusáka Velké nic (ČT2, 19. 9., 20:00) bude vyprávět o českém pojetí pandemie covid-19. Filmový štáb po dva roky sledoval, jak se česká společnost poprala s globálním fenoménem viru, který zastavil svět. Sbírali stěží uvěřitelné příběhy i krásu a hojivost bezčasí a film se tak stává nečekaně úsměvnou zprávou o společnosti v bezprecedentní zkoušce.

Další dokumentární filmy na dvojce

S hercem a průvodcem Jiřím Dvořákem čeká diváky cesta za Hledáním ztracených světů, a to do Indie (ČT2, od 6. 9.), s Jakubem Vágnerem za Českými rybími legendami (ČT2, od 7. 9.) a v cyklu Davida Síse a Jana Sládka se dozví zájemci o meteorologii více o Českém počasí (ČT2, od 7. 9.). Na Moravu i do zahraničí zamíří Milovníci vína (ČT1, od 9. 9.) a Za oponu přírody (ČT2, od 9. 9.) pak oslovení vědci, oborníci na faunu i flóru. Klenoty příhraničí (ČT2, od 10. 9.) se budou věnovat historickým událostem a fenoménům, Československý vesmír (ČT2, od 14. 9.) přiblíží dějiny, současnost i budoucnost putování vesmírem a Ivana Jirešová a Martin Písařík se v premiérové řadě Bedekru vypraví do Španělska. (ČT2, od 21. 9.). Za jednotlivými složkami armády a náplní jejich práce se podívá ve čtyřiadvaceti dílech seriál s vojenskou tematikou Perimetr, který vzniká ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR.
V Den české státnosti 28. září uvede Dvojka dva dokumentární filmy: Ve službách králů o historii chovu koní Habsburské dynastie i jejich současného využití na královských dvorech a Až zařve lev, který na základě četných historických rešerší znovu otevírá téma staré více než sedm set let.
Přehled premiérových pořadů naleznete v přiloženém dokumentu.
Tiskové oddělení České televize

Zdroj a foto: Česká televize