Dlouhodobě neudržitelná finanční situace České televize směřuje k vyřešení. Vláda představila novelu zákona, která zvyšuje televizní poplatek o 25 korun, ze 135 na 160 korun za domácnost měsíčně. Zároveň rozšiřuje i okruh jeho plátců.


„Návrh vlády jednoznačně vítáme a věříme, že najde podporu v legislativním procesu. Je výsledkem naší dlouhodobé komunikace s politiky a veřejností a dlouholetého předkládání argumentů o neudržitelnosti veřejné služby při nevyřešení jejího financování,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a doplňuje: „Na konci září opouštím po dvanácti letech post ředitele ČT. Mrzí mě to, televize byla mojí srdeční záležitostí. Ale jsem pyšný, že ji předávám v nejlepší kondici, v jaké kdy byla. A navíc s bonusem, kterým je právě vyřešené financování, o což jsem se léta snažil. Věřím, že se díky tomu podaří nejen zachovat stávající šíři veřejné služby, ale i narovnat platový dluh, který má ČT vůči svým zaměstnancům i tvůrcům.“

Česká televize je posledních pět let opakovaně nejsledovanější televizní skupinou a spolu s Českým rozhlasem se zároveň těší nejvyšší důvěře. Televizní a rozhlasové poplatky jsou hlavním zdrojem jejího financování. Televizní poplatek však nebyl navýšen již patnáct let. Za tu dobu se jeho hodnota v důsledku inflace výrazně snížila, reálný odhad nyní činí 72 korun. Novela zákona představená ministrem kultury Martinem Baxou předpokládá zvýšení příjmů z poplatků o necelých 30 % oproti stávajícímu stavu. Do rozpočtu České televize by tak mělo ročně přibýt 1,4 miliardy korun.

Do placení poplatků se nově zapojí i domácnosti, které doposud neplatily, přestože veřejnoprávní média sledují a jejich služeb využívají. Poplatky tak budou odvádět všechny domácnosti, které mají elektronická zařízení, jež příjem televizního vysílání umožňují. Zároveň se mění způsob plateb právnických osob – nově by firmy platily dle počtu zaměstnanců, přičemž firmy do 5 zaměstnanců a živnostníci budou od platby osvobozeni.
Nová výše poplatku je stanovena na 160 korun měsíčně, tedy zhruba 5 korun denně za domácnost. Za to Česká televize nabízí svým divákům program na dvou plnoformátových a čtyřech tematických stanicích, služby iVysílání, doplňující webové platformy typu ČT edu či Déčka i nejbohatší archiv v České republice.


Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize