Už jste asi slyšeli, že Pluto již není planetou. Ale proč tomu tak je? Co procedlo, že ztratilo status nejmenší planety naší sluneční soustavy?

Americký astronom Clyde Tombaugh objevil přesně před 90 lety Pluto, bylo to 18. 2. 1930. Od roku 1930 až do roku 2006 se Pluto nacházelo na pohodlném místě za Neptunem jako devátá planeta naší sluneční soustavy.

V roce 2006 však došlo ke změnám. Pravdou je, že na Plutu se nic nezměnilo, ale změnila se definice planety. Jakmile se tyto změny staly oficiálními, Pluto už definici planety neodpovídalo.

Podle nových pravidel přijatých Mezinárodní astronomickou unií musí nebeské těleso splňovat následující kritéria, aby mohlo být považováno za planetu:

  • Planeta musí být kulatá.
  • Planeta musí obíhat kolem Slunce.
  • Planeta musí “opustit okolí” své dráhy. To znamená, že planeta při svém putování svou gravitací vyčistí prostor kolem sebe od jiných objektů. Některé z těchto objektů mohou do planety narazit, jiné se mohou stát měsíci.

Pluto se řídí prvními dvěma pravidly: Je kulaté a obíhá kolem Slunce. Třetím pravidlem se však neřídí. Dosud totiž neopustilo okolí své dráhy ve vesmíru. Protože toto pravidlo nedodržuje, Pluto již není považováno za planetu.

Nemusíte však být kvůli Plutu příliš smutní. Má nový titul – “trpasličí planeta“. Trpasličí planety jsou nebeská tělesa, která splňují pouze první dvě kritéria nové definice planety.

Trpasličí planety, stejně jako Pluto, se ještě nedostaly do sousedství svých oběžných drah – a stále mají co dělat, aby se někdy staly “skutečnými” planetami.

Pluto je v dobré společnosti. V současné době existuje pět trpasličích planet, ale vědci očekávají, že časem budou objeveny další.

Čtyři z trpasličích planet – Pluto, Makemake, Haumea a Eris – se nacházejí za Neptunem. Pátá trpasličí planeta, Ceres, žije v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.

Fakta o Plutu:

Pluto je velké asi jako Měsíc.
Jednu cestu kolem Slunce vykoná Pluto přibližně za 248 pozemských let.
Od roku 1930, kdy astronomové Pluto objevili, neabsolvovalo ani jeden oběh kolem Slunce. Stále mu zbývá více než 150 pozemských let!
Pluto je tak daleko, že světlu ze Slunce trvá více než pět hodin, než k němu dorazí. Sluneční světlo dorazí k Zemi za pouhých osm minut!

Zajímavosti o plutu

  1. Pluto má “srdce”, které řídí činnost, atmosféru a klima.
  2. Pod povrchem Pluta se pravděpodobně nachází rozsáhlý oceán vody v kapalném skupenství.
  3. Pluto může být stále tektonicky aktivní, protože tento tekutý oceán je stále tekutý.
  4. Pluto bylo – a možná stále je – vulkanicky aktivní.
  5. Ledovce protínají povrch Pluta i dnes, a to po miliardy let.
  6. Pluto má na svém obřím ledovci Sputnik tepelné konvekční buňky.
  7. Pluto má duny.

Zdroj: NASA, wonderopolis.org

Foto: NASA New Horizons