Ósaka (Japonsko) – Na Všeobecné světové výstavě v Ósace v roce 2025 bude vystavena kopule z nové formy betonu, který zachycuje uhlík a má potenciál významně přispět k ozdravení stavebnictví. Toto odvětví v současnosti celosvětově produkuje přibližně 40 procent emisí skleníkových plynů, připomíná agentura Kyodo News.

Stavba 5,45 metru vysoké kopule oválného tvaru o šířce až 23 metrů přichází v době, kdy vláda usiluje o dosažení nulových čistých emisí do roku 2050. Speciální beton, který bude použit, tvrdne zachycováním CO2 ze vzduchu a sníží množství tohoto plynu v ovzduší ve ve fázi výstavby o 70 procent v porovnání s konstrukcí postavenou z běžného betonu.

“Rádi bychom vyvinuli ještě více nových technologií, přičemž bychom využili výstavu jako výchozí bod,” uvedl představitel stavební společnosti Kajima, která je generálním dodavatelem stavby.

Očekává se, že kopule bude v průběhu výstavy sloužit jako místo pro vzdělávání veřejnosti v oblasti životního prostředí. Stavbu kopule chce společnost Kajima zahájit v polovině dubna s cílem dokončit ji v listopadu.

Mezitím Velká Británie představila začátkem tohoto měsíce návrh svého postaveného pavilonu na téma “Come Build the Future” a stala se posledním členem ze skupiny sedmi zemí, který svůj návrh zveřejnil. Britský pavilon bude zahrnovat exponáty o obnovitelných zdrojích energie, objevování léků a muzeích a současném umění, uvedla Julia Longbottomová, britská velvyslankyně v Japonsku.

V pavilonu budou znovu použity některé materiály, které se uplatnily na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 i na hrách v Tokiu v roce 2021. Podle organizátora výstavy lze tyto části po jejím skončení přemístit a použít pro další akce.

Všeobecná světová výstava Expo se bude konat od dubna do října příštího roku umělém ostrově Jumešima v Ósackém zálivu v západním Japonsku.