Z tiskové zprávy Policie České republiky, kterou zveřejnila 18. 2. 2023 je zřejmé, že se v posledních měsících rozmohly případy krádeží finančních hotovostí z vozidel, kterých se dopouštějí organizované skupiny zločinců ze zahraničí. Jejich oběti přišly v jednotlivých případech o desetitisíce až statisíce korun. V jednom případě i o miliony korun. 

Dávejte pozor u bankomatů

Pachatelé si vyhlídne své oběti například před bankou a směnárnou. Poté je sledují a čekají na vhodnou chvíli, například odstavení vozidla u obchodu, na parkovišti nebo na čerpací stanici. Během tohoto odstavení poškodí pneumatiku. Pachatelé často cílí také na řidiče kurýrních služeb a dodávek, které sledují při jejich práci a za pomoci technického zařízení zablokují uzamčení vozidla, případně do vozidla násilně vniknou a odcizí finanční hotovost, doklady a vše, co má nějakou cenu.

Jak to tyto krádeže nejčastěji probíhají

  • Přijdete k vozidlu a zjistíte, že je prázdná pneumatika. Pustíte se do výměny kola, a když máte hotovo, věci uložené do vozidla jsou pryč. V mnoha případech se řidič, který provedl nějakou finanční transakci v bance nebo směnárně peněz, vydá na cestu a pachatelé ho sledují na vhodné místo (parkoviště, obchody, benzínové čerpací stanice). Tam se jim podaří propíchnout pneumatiku, řidič začne vyměňovat píchlou pneumatiku a dojde ke krádeži. Pachatelé se nepozorovaně přiblíží k neuzamčenému vozidlu a odcizí převáženou finanční hotovost, doklady, platební karty.  Než se pachatelům podaří píchnout pneumatiku, jsou schopni řidiče sledovat desítky a někdy i stovky kilometrů.
  • Přijdete k vozidlu a zjistíte, že jsou vaše osobní věci pryč. Vozidlo je odemčené, přestože jste ho zamkli. Pachatelé využívají technického zřízení pro blokování uzamčení vozidla.
  • V době, kdy kurýr předává zásilku, pachatelé vniknou do kabiny dodávky a odcizí finanční hotovost s doklady používané při kurýrní službě a zásobování.

Proto buďte prosím obezřetní, zda Vás někdo po směně peněz nesleduje. Pokud došlo k defektu na Vašem vozidle, své vozidlo při výměně kola vždy zamkněte.  Uzamčení auta fyzicky zkontrolujte.  A rozhodně v něm nenechávejte žádné cennosti. Auto není trezor!

Zdroj: Policie.cz

Foto: Freepik.com