Podrážděný žaludek je velice nepříjemný a často i značně bolestivý problém. Jaké jsou možné příčiny a co má s bolestí žaludku společného náš životní styl? Jak i nepatrné změny mohou výrazně ovlivnit naše trávení a zlepšit stav našeho žaludku?
Špatný zdravotní styl může zapříčinit bolest žaludku
Bolest žaludku je častý zdravotní problém. Podle průzkumů je dokonce jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé navštěvují lékaře. Příčin, proč vás bolí žaludek, může být mnoho. Velká část z nich ale souvisí právě se zdravotním stylem. Konzumace velkého množství smažených, tučných a nebo příliš kořeněných jídel může snadno vést k podráždění žaludku. Také nedostatek spánku či dehydratace negativně ovlivňují trávení a špatné trávení může zapříčinit bolest žaludku. Nesmíme zapomínat ani na naši psychiku – stres a úzkost jsou častými faktory majícími dopad na náš trávicí systém. Rizikovým faktorem je rovněž kouření či nadměrná konzumace alkoholu.
Kvalitní spánek se často podceňuje
Zejména v dnešní uspěchané době zaměřené především na výsledky a produktivitu máme tendence některé aspekty našeho životního stylu podceňovat a nevěnovat jim pozornost, jakou si zaslouží. Dostatek kvalitního spánku je ale zásadní pro správné fungování našeho těla, a to včetně našeho trávicího ústrojí. Pokud spíme jen málo hodin, nebo se v noci často budíme, velice pravděpodobně to ovlivní také naše trávení a zdraví našeho žaludku. Jsme-li nevyspalí, dáváme přednost spíše rychlým pokrmům, fast foodu či průmyslově zpracovaným jídlům, která našemu žaludku nesvědčí a po delší době se jako logická reakce dostavují bolesti žaludku a podráždění. Kvalitní spánek zlepšuje trávicí proces a usnadňuje zpracovávání přijímané potravy.
Málo se hýbete? Váš žaludek vám nepoděkuje!
Pravidelná fyzická aktivita je jedním ze zásadních pilířů zdravého životního stylu a souvisí také s naším trávením. Dopřejte si alespoň trochu pohybu každý den, stačí i malá půlhodinová procházka, a vaše trávení se výrazně zlepší. Zejména lidé se sedavým zaměstnáním by se měli po jídle projít a trochu rozpohybovat. V sedě je žaludek tlačen dolů a potrava se hůře dostává dál do trávicího systému, což způsobuje různé nepříjemné komplikace jako je bolest žaludku a další. Aktivní pohyb prováděný každý den pozitivně ovlivňuje střevní peristaltiku a tím nás chrání před bolestí žaludku a dalšími problémy s trávením. Nedostatek pohybu je navíc jedním z rizikových faktorů kardiovaskulárních či onkologických onemocnění a negativně ovlivňuje i naši psychiku.
Hydratace je velmi důležitá – nic se ale nesmí přehánět
Dostatečné množství tekutin přijatých za den pomáhá při pohybu potravy trávicím traktem, čímž usnadňuje trávení a brání vzniku různých trávicích komplikací. Čistá voda navíc usnadňuje rozpouštění živin, které se pak snadněji absorbují dále do těla tam, kde jsou potřeba. Nedostatek tekutin narušuje trávicí proces a velice často způsobuje zejména zácpu. Kromě množství je ale důležité také to, co pijeme. Dávejte přednost čisté vodě a omezte slazené nápoje, kofeinové nápoje a samozřejmě také alkohol. S tekutinami byste to ale neměli ani přehánět. Nadměrná konzumace vody může velice snadno způsobovat nepříjemné křeče v břiše a další problémy. Pijte tedy s mírou.
Vláknina jako důležitý faktor ovlivňující trávení
Jednou z živin, která hraje velice důležitou úlohu při trávení a která by proto měla být pevnou a pravidelnou součástí našeho jídelníčku, je vláknina. Její nedostatek se projevuje zácpou, plynatostí, nadýmáním či hemeroidy. Při dlouhodobém nedostatku se pak mohou objevit i mnohem vážnější problémy. Největšími zdroji vlákniny jsou obiloviny, oříšky a semínka, vláknina je bohatě zastoupená také v luštěninách a dokonce i v některých druzích zeleniny a ovoce. Rozhodně ale neprovádějte žádné drastické změny ve stravování. Pokud není váš žaludek na vlákninu zvyklý, výrazný narůst jejího příjmu může napáchat více škody. Její množství tedy zvyšujte postupně a do té doby můžete vlákninu svému tělu dopřávat ve formě přírodních doplňků stravy.