„Ahoj babi, hádej, kdo volá?“ takto obvykle začínal telefonát, který seniora často připravil o vysoký finanční obnos. V některých případech podvody na seniorech připraví naše blízké dokonce i o celoživotní úspory.

Na konci ledna skončil ve vazbě muž ze Slovenska, který byl obviněn z organizování okrádání seniorů v našem pohraničí. Obětmi byli senioři zejména z Ústecka, Liberecka a Karlovarska. Skupina se v období od srpna do září roku 2021 měla dopustit nejméně sedmadvaceti případů podvodných telefonátů seniorům. Ti byli kontaktováni na pevných linkách nebo následně i na mobilních telefonech prostřednictvím předplacených SIM karet. Muž byl zadržen na území Německé spolkové republiky na základě evropského zatýkacího rozkazu a poté předán do České republiky. Nyní se nalézá ve vazbě. Obviněn byl ze zločinu podvodu a přečinu vydírání. Sedmačtyřicetiletý muž původem ze Slovenska se spolu s dalšími zaměřil na ty nejvíce zranitelné – seniory.  Těm vytipovaným volali se smyšlenou legendou o zraněném rodinném příslušníkovi nebo příbuzném ve finanční nouzi.

Podvody na seniorech: Legenda dopravní nehoda

Vytipování seniora probíhalo stejně jako v předchozím případě. Poté, co pachatelé seniora vyhledali, kontaktovali ho na jeho pevné telefonní lince. Vydávali se za nemocničního lékaře a seniorovi lživě tvrdili, že jejich příbuzný (syn, vnuk, synovec, dcera) zavinil dopravní nehodu, při níž zranil malé dítě. Příbuzný se měl údajně domluvit s poškozenými na finančním vyrovnání, aby se vyhnul trestnímu postihu. Vnuk, který dopravní nehodu způsobil však v důsledku překousnutého jazyka či rozrušení nemohl mluvit, a proto volají jeho jménem. Po seniorovi požadovali nemalé finanční částky v řádech stovek tisíc korun. Senioři v emočním rozrušení a s cílem svému blízkému pomoci, požadovanou částku přislíbili a dále se řídili pokyny volajících pachatelů. V některých případech senioři finanční hotovost předali vyslanému poslovi, v jiných uskutečnili převod na účet v bance. V jednom případě seniorka lež odhalila, pachatelé ji začali vyhrožovat unesením a usmrcením jejího syna, pokud požadovaný finanční obnos neposkytne.
Podařilo se zadokumentovat sériovou trestnou činnost organizované skupiny pachatelů ze Slovenska a Německa na území České republiky, a zajistit takové důkazy, které vedly k trestnímu stíhání jednoho z organizátorů. Na základě mezinárodního zatykače se podařilo nebezpečného pachatele zadržet již na podzim roku 2022 v Německu.

Podvody na seniorech: Legenda VNUK

Organizovaná skupina si v elektronickém telefonním seznamu pevných linek vyhledávala seniory. Vodítkem pro podvodníky byla nyní již méně užívaná křestní jména (například Božena, Marie, Alois apod.), ale také lokalita bydliště. Pachatel poté zavolal seniorovi s legendou, že je jeho příbuzným, nejčastěji vnukem. A poprosil ho o půjčku v řádech desítek až stovek tisíc korun. V případě, že senior neměl hotovost, byl případně požádán o zapůjčení šperků. Jako důvod naléhavosti půjčky byl uváděn chybný převod peněz na špatný účet, a to zejména se zaplacením zálohy na koupi nemovitosti nebo vozidla. V případě, že senior peníze (šperky) přislíbil, dostal instrukce, jak vše zabalit a předat řidiči taxislužby, který si pro ně přijede. Součástí instrukcí byla také platba za taxi. Další z kompliců sháněl taxi v okolí bydliště seniora s tím, že potřebuje přepravu balíčku k polským hranicím. Při převzetí balíčku s penězi nebo šperky od poškozeného seniora dostal zaplaceno za cestu mezi pěti až sedmi tisíci Kč. Následně řidič taxi odjel k polským hranicím, kde balíček předal polskému taxikáři. Ten jej odvezl dále do Polska a předal další osobě nebo již pachateli. Právě v Polsku se díky velmi dobré mezinárodní policejní spolupráci podařilo zadržet další pachatele z České republiky a Polska, a tím se podařilo zabránit v dalším páchání této vysoce nebezpečné trestné činnosti.

Přestože se podařilo ukončit činnost dvou organizovaných skupin specializujících se na podvody na seniorech, je potřeba mít na paměti, že trestná činnost cílená na seniory neustává

V poslední době policie zaznamenala nové legendy podvodníků na seniorech

Proto prosíme o jejich sdílení, aby se naši prarodiče nestali jednou z dalších obětí podvodů na seniorech

Falešný policista – muž vydávající se za policistu (kriminalistu), který kontroluje seniorům bankovky s tvrzením, že bulharský gang dal do oběhu falešné bankovky.

Kontrola odpadů – pachatelé muž a žena. Žena zazvoní na byt seniora s tím, že provádí kontrolu odpadů v bytě. Chce, aby senior/ka na různých místech bytu (koupelna, kuchyně) pustil vodu a různě nastavoval průtok vody. Žena nechává pootevřené dveře do bytu pro svého komplice, který se do bytu dostává, prohlíží byt a krade finanční hotovost a další cennosti.

Syn sousedů – pachatel muž si nejprve zjistí, kdo bydlí v domě (jména na zvoncích, schránkách). Následně zazvoní na seniora a vydává se za syna sousedů s tím, že chce půjčit peníze na nákup ochranných pomůcek. Vždy si nejprve řekne o částku 2.000,-Kč, kterou někdy navyšuje podle toho, jakou vidí hotovost u seniora. Napíše i potvrzení o zápůjčce finanční hotovosti.

Oprava domu – skupina pachatelů projíždí okolo rodinných domů, když zaznamená u rodinného domu seniora, zastaví s tím, že provádí opravy domů a vnutí se seniorům na pozemek. Konstatují, že dům nutně potřebuje opravu a začnou předstírat práce na opravě zdiva, okapů, apod. Se seniorem sepíší smlouvu, kterou si však ponechají a přinutí/přemluví ho k předání zálohy na provedenou práci, která bývá nesmyslně nadsazená. Poté odjedou a žádnou práci již neprovedou.

Zdroj: Policie ČR a Freepik.com