Bulharská kinematografie již po šestnácté láká do kina na nejnovější hrané filmy. Soustředíme se na filmy, které sklidily úspěch na filmových festivalech, ale i na filmy populární u bulharských diváků a letos poprvé zařazujeme speciální promítání pro děti. Doufáme, že se nám podaří ho zachovat a vychovávat si nové diváky.

V posledních letech je z bulharských filmů cítit deziluze společnosti a tematicky se obrací i k bulharským imigrantům. Letos se těchto témat dotýkají všechny filmy s výjimkou dětského.

Festival zahájíme 14. 3. 2024 v 18:30 oceňovaným a uznávaným snímkem Blažiny lekce, který vyhrál hlavní cenu Křišťálový globus na 57. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Film přijedou představit herečky Eli Skorčeva a Rozalia Abgarian a herec Gerasim Georgiev-Gero. Eli Skorčeva, představitelka bývalé učitelky bulharštiny Blagy obdržela za svůj výkon ve filmu Blažiny lekce Křišťálový globus na loňském Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Bulharská herečka pověsila svou hereckou kariéru v 90. letech tzv. na hřebíček. Hlavní role, za kterou sklízí jednu cenu za druhou, ji katapultovala zpátky na vrchol. Film odhaluje tíživou situaci současných bulharských seniorů, kteří se často stávají oběťmi tzv. šmejdů. Režisér filmu Stefan Komandarev při přebírání ceny v Karlových Varech řekl, že cena patří generaci jeho rodičů, protože ti jsou hlavními protagonisty filmu, ti se v Bulharsku stali rukojmími bolestivé cesty k demokracii.

V pátek 15. 3. přivítáme ve velkém sále kina Lucerna herce Malina Krasteva, který přiveze celovečerní debut režiséra Tonislava Hristova pod názvem Správný řidič. Drama jednoho muže, který se před zraky diváků vyrovnává s vlastními chybami a jejich následky. Film klade otázku, zda neustálá honba za penězi a samotné peníze mohou odčinit chyby, kterých se jako lidé dopouštíme na své rodině, či přátelích.

V sobotu 16. 3. V 16:00 představí režisér Andrey Hadjivasilev svůj film Případ Tesla o snaživém mladém vynálezci. Andrey Hadjivasilev je v posledních letech jediný, kdo se v Bulharsku soustředí na dětské publikum.

Večer (16. 3. 18:30) vnese do Lucerny jemný humor bulharsko-španělská koprodukce Vasil, ve které exceluje Ivan Barnev. Promítání jsme připravili společně s Instituto Cervantes de Praga.

V neděli uzavřeme festival společně s hercem Ivanem Barnevem, který osobně představí film Vůně lípy. Film odhalující pocity většiny imigrantů byl natočen v USA během pandemie covid-19. Režisérce Sissy Denkovové se podařilo vyřídit pro všechny bulharské herce vstupní víza, zbytek štábu je americký.

Věříme, že si odnesete příjemný zážitek nejen z filmů, ale i z osobního setkání s hosty.