Uživatelé globální služby Windy.com, která sídlí v Praze, mají nyní k dispozici zobrazení numerického modelu britské instituce Met Office, která je jednou z nejrespektovanějších entit v oboru meteorologie. Lidé ve Spojeném království, Irsku, Belgii nebo Nizozemsku budou mít k dispozici velmi podrobná data vizualizovaná ve vysokém rozlišení (dva kilometry) právě díky české aplikaci. Data Met Office navíc výrazně zlepší i kvalitu radarových snímků.

“Pro nás, jako národní službu, je nezbytné aktivně spolupracovat s partnery, abychom poskytovali odborná data a informace Met Officu všude tam, kde se lidé dívají na předpověď počasí. Modelové výstupy Met Office na webu Windy.com poskytují uživatelům rozšířené možnosti ve skvělém rozlišení, což pomáhá k tomu, aby měl každý přístup k informacím o předpovědi, které potřebuje pro lepší rozhodování.”

Ian Cameron z Met Office

Vysoké rozlišení, které poskytuje model UKV, vede k větší přesnosti předpovědí, protože model díky tomu bere v potaz i kopce, hory nebo pobřeží. Takovéto prvky mohou výrazně ovlivnit počasí, takže model, který je dostatečně detailní, je pro zvýšení přesnosti předpovědi zásadní.

Numerické modely předpovědi počasí jsou základem každé moderní předpovědi. Fungují tak, že rozdělují atmosféru do čtverců od povrchu až do výšky 70 km nad zemí. Složité počítačové modely na základě pozorování předpovídají, jak se bude atmosféra v průběhu času měnit. Tím, že se model dívá na stále menší a menší políčka, vytváří výstupy s vyšším rozlišením, které poskytují podrobnější informace o počasí. Dvoukilometrové boxy použité v modelu UKV a zobrazené na webu Windy.com poskytují výjimečnou úroveň podrobnosti na celém území Spojeného království.

David Polášek z Windy.com doplňuje: “Spolupráce s britským Met Officem nám dává smysl právě díky specializaci obou institucí. Met Office nabízí extrémně detailní numerický model a Windy.com je zase expertem na vizualizaci těchto modelů. Dohromady je to skvělá kombinace, ze které budou profitovat lidé na britských ostrovech i jeho okolí. Je pro nás čest, že jsme jedni z prvních komerčních aplikací, která zobrazuje tento model. Potvrzuje to naší vizi, být nejlepší profesionální aplikací na světě pro lidi, jejichž práce, sport nebo hobby je na počasí závislá.”

Britský model je na Windy.com k dispozici zdarma ve více než 20 vrstvách (teplota, vítr, srážky, oblačnost atd.) a poskytuje i výrazně lepší radarové snímky pro všechny uživatele na webu i v aplikacích na App Store a Google Play.

Windy.com

Aplikace Windy.com vznikla původně jako předpověď počasí pro kitery, surfaře a jiné extrémní sportovce, kteří pro svůj koníček potřebují znát přesnou předpověď nejen počasí, ale především vývoje povětrnostních podmínek. Postupně se ale aplikace stala nezbytnou součástí profesního života lidí, jejichž životy závisí na přesné předpovědi počasí. Mluvíme o námořnících, pilotech, hasičích, nebo právě o lidech v krizových štábech při přírodních katastrofách. Během hurikánů se vizualizace z aplikace Windy.com staly nedílnou součástí zpravodajství i informací pro obyvatele v postižených oblastech.

Video:The UKV Met Office model is now available on Windy