Carsharing je v ČR čím dál oblíbenější. Carsharingová společnost Car4way to potvrzuje i nárůstem zisků o více než 68 %. Z průzkumu vypracovaného právě pro Car4way vyplývá, že počet jízd sdílenými auty narostl oproti roku 2021 o 54 % a ujetá vzdálenost se navýšila o 1/3 a dosáhla tak obdivuhodných 5,500.000 km. Znamená to, že klienti Car4way na svých cestách objeli 137násobek obvodu Země. Jako nejpopulárnější carsharingové vozy roku 2022 z uvedeného průzkumu vycházejí modely Škoda Scala a Karoq.

Velmi zajímavý je prudký nárůst zájmu o sdílená auta na letišti Václava Havla. Oproti loňskému roku stoupl o celých 500 %.

“Můžete si půjčit auto ve městě a nechat ho v těsné blízkosti Terminálu 1. Nebo na vás každý den čeká třicet aut připravených k cestě z letiště do města. Ideální forma přepravy, když nechcete přestupovat, máte pozdní let a nechce se vám tahat s kufry,”vysvětluje jeden z benefitů marketingový manažer Car4way Josef Ciglanský.

Ze získaných dat dále vyplývá, že uživatelé sdílených automobilů jezdí i na delší vzdálenosti: oproti roku 2021 najeli v roce 2022 o 35 % km více, čas strávený na cestách přitom stoupl o 15 %. Obecně lze říci, že nejoblíbenější jsou sdílená auta v městské dopravě. V Praze s nimi má zkušenost 21 % obyvatel.

“Zaujal nás vysoký podíl lidí, kteří zvažují nahrazení 2. auta carsharingem. 59 % lidí ve městech uvažuje o tom, že nebude kupovat do rodiny 2. auto a bude využívat půjčené auto jako 2. vůz a téměř 50% lidí by se nebálo využít službu v rámci své dovolené po České republice nebo i do zahraničí,” doplňuje Kamil Kunc, Client Service Director NMS Market Research.

A co za těmito rekordními čísly stojí?

Car4way je ve svém segmentu trhu jedinečný vysokou dostupností automobilů i jednoduchostí využití služby. Klienti si najdou auto podle svých preferencí, pomocí aplikace v mobilním telefonu si ho snadno půjčí i odemknou, a pak ho zase odstaví, kde jim vyhovuje.

Uspoří náklady na pořízení a provoz vlastního auta, mají jistotu, že půjčené auto je nové a v dobrém technickém stavu. Sdílení aut je společensky atraktivní, pohodlná a ekologicky i ekonomicky udržitelná varianta osobní dopravy.