Aktuální ročník ankety Auto roku 2023 v České republice přinesl těsné bodové rozdíly, Honda Civic ovšem zvítězila s jasným náskokem.
Letošní ročník ankety Auto roku v České republice, kterou již od roku 1994 vyhlašuje Svaz dovozců automobilů, přinesl několik novinek, které anketu více přiblížily systému volby COTY – Evropského auta roku. Nominaci do poroty přijalo 20 odborných motoristických novinářů, kteří v úvodních týdnech roku ve dvou kolech vybírali nejlepší nové auto dostupné na českém trhu.

Honda Civic e:HEV 2023

Do prvního kola bylo přihlášeno celkem 26 vozů a každý porotce na základě testovacích jízd s nominovanými automobily vybral pětici finalistů. Díky bodové rovnosti na pátém místě nakonec do finále postoupilo šest vozů. Ve druhém kole porotci mezi finalisty rozdělovali celkem 25 bodů, přičemž maximálně mohli jednomu vozu přidělit 10 bodů a vzhledem k tomu, že finalistů bylo šest, mohl jeden z nich obdržet i nulu.
Sčítání bodů druhého kola ankety ukázalo jednak různorodost volby jednotlivých porotců a tím i velice těsné bodové rozdíly mezi jednotlivými vozy – o druhé místo se dokonce dělí dva vozy se stejným bodovým ziskem – a rovněž převahu Hondy Civic e:HEV, která svými vlastnostmi oslovila prakticky všechny porotce do jednoho a i díky tomu svým soupeřům v pořadí výrazněji odskočila.

Velký zájem o Hondu Civic e:HEV v ČR

O tom, že se auto mimořádně povedlo svědčí vysoký zájem o něj. Honda ČR informuje na svém webu, že momentálně nepřijímá nové objednávky, aby zabránila nepřiměřeně dlouhým čekacím dobám.

Výsledky Auto roku 2023 v ČR

  1. Honda Civic e:HEV
  2. BMW X1 a Volkswagen ID. Buzz 83
  3. 4. Renault Megane E-Tech 79
  4. 5. Peugeot 408 75
  5. 6. Ford Ranger 57

Zdroj: Svaz dovozců automobilů, Honda